Nietolerancja histaminy - sprawdź, czy nie dotyczy też Ciebie!
- kontaktkukuchnia
- 5 maj 2024
- 2 minut(y) czytania

Co to takiego ta histamina?
Histamina to organiczny związek chemiczny działający jako neurotransmiter, który odgrywa kluczową rolę m.in. w odpowiedziach immunologicznych organizmu, regulacji procesów żołądkowych oraz jako mediator w reakcjach alergicznych. Jest naturalnie produkowana przez organizm, ale też dostarczana z pożywieniem. Niektóre warzywa, czy owocę mają zdolność wydzielania jej w naszym organiźmie, mimo, że jej teoretycznie nie zawierają.
Enzym DAO, nasz wybawca, jeśli tylko nie masz niedoboru.
Diaminooksydaza (DAO) to enzym odpowiedzialny za rozkład histaminy znajdującej się w naszym organizmie. Głównie lokalizowany jest w jelitach, gdzie pomaga utrzymać niski poziom histaminy, przez co zapobiega jej nadmiernemu gromadzeniu się, co mogłoby prowadzić do różnych reakcji alergicznych lub innych problemów zdrowotnych.
Na czym w takim razie polega nietolerancja histaminy?
Nietolerancja histaminy występuje, gdy równowaga między ilością histaminy dostarczaną do organizmu a zdolnością jej rozkładu przez enzym DAO zostaje zaburzona. To prowadzi do akumulacji histaminy i pojawienia się niepożądanych objawów. Bardzo mały procent populacji może mieć genetyczny niedobór tego enzymu.
Jakie są obajwy nietolerancji histaminy?
Objawy nietolerancji histaminy mogą być bardzo różnorodne i często mylone z objawami alergii. Do najczęstszych należą:
- Problemy skórne: pokrzywka, swędzenie, zaczerwienienie skóry.
- Problemy z układem pokarmowym: bóle brzucha, biegunka, nudności, wzdęcia.
- Problemy z układem oddechowym: kichanie, zatkany nos, duszność.
- Neurologiczne: bóle głowy, migreny, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, choroba lokomocyjna.
- Kardiologiczne: tachykardia, wahania ciśnienia krwi.
-czy też inne np. trądzik, czy bóle menstruacyjne
Jakie są przyczyny nietolerancji histaminy / niedoboru enzymu diaminooksydazy? Nietolerancja może wynikać z kilku przyczyn:
- Niedobory enzymu DAO: genetyczne lub wynikające z chorób i stanów zdrowotnych wpływających na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
- Nadmierny poziom histaminy w diecie: spożywanie dużych ilości pokarmów bogatych w histaminę jak dojrzewające sery, wędliny, niektóre ryby i owoce morza, alkohol.
- Leki: niektóre leki mogą hamować działanie DAO lub zwiększać uwalnianie histaminy.
-Choroby: choroby jelit, alergie, dysbiozy, stres, zaburzenia snu, zaburzenia hormonalne, pasożyty, zakażenia i wiele innych.
Jak zdiagnozować nietolerancję histaminy?
Diagnoza nietolerancji histaminy nie jest prostym zadaniem ze względu na złożoność i różnorodność objawów. Najczęściej wykorzystywane metody to:
- Pomiar aktywności enzymu DAO w surowicy krwi: niski poziom enzymu może wskazywać na problem, chociaż test podobno nie jest wymierny.
- Testy eliminacyjne: polegają na usunięciu z diety pokarmów bogatych w histaminę, a następnie ich stopniowe reintrodukcję aby obserwować reakcje organizmu.
-Jeśli jest reakcja alergiczna po winie, serach pleśniowych, czekoladzie, truskawkach to raczej nie trzeba wykonywać kosztownych badań, bo nietolerancja jest mocno widoczna.
- Badanie poziomu histaminy: choć mniej standardowe, może być pomocne w diagnozie.
Podsumowanie:
Nietolerancja histaminy jest złożonym i nie do końca jeszcze zrozumiałym zjawiskiem. Wymaga interdyscyplinarnego podejścia zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu. Ważne jest, aby osoby z objawami sugerującymi nietolerancję histaminy zwróciły się o pomoc do specjalistów, którzy pomogą właściwie zdiagnozować problem i dostosować odpowiednie metody leczenia, przede wszystkim przez modyfikacje diety, w razie potrzeby, suplementację enzymu DAO.
Sama choruję na nietolerancję histaminy od dziecka i jeśli chcesz wiedzieć jak żyję bez objawów przeczytaj mojego ebooka "Jak jem wszystko i czuję się dobrze mając nietolerancję histaminy?". Ebook dostępny jest tutaj:
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o nietolerancji histaminy, dostać listy produktów niskohistaminowych, przepisy na ciasta, pomysły na śniadania czy obiady niskohistaminowe koniecznie wejdź i zaobserwuj mnie na Instagramie:
Do zobaczenia!

Comments