top of page
Szukaj

Czy histamina nasila trądzik i jak sobie z tym radzić?

  • kontaktkukuchnia
  • 12 maj 2024
  • 2 minut(y) czytania



Trądzik jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów skórnych, dotykającym zarówno młodzież, jak i dorosłych. Choć przyczyny jego powstawania są różnorodne, coraz częściej wskazuje się również na rolę histaminy obecnej w diecie oraz wpływ stresu i zmęczenia na jej metabolizm w organizmie. Histamina to związek chemiczny działający jako neurotransmiter i mediator procesów zapalnych, który może przyczyniać się do nasilenia objawów trądziku.


Jak histamina wpływa na trądzik?


Histamina może wpływać na stan skóry na kilka sposobów. Po pierwsze, jako mediator zapalny, może przyczynić się do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych, co prowadzi do szybszego i intensywniejszego reagowania skóry na czynniki zewnątrzne i wewnętrzne, w tym aktywowanie stanu zapalnego w miejscach występowania trądziku. Po drugie, histamina może również wpływać na produkcję sebum, zwiększając ryzyko powstania zaskórników i innych form trądziku.


Wpływ diety na poziom histaminy


Dieta bogata w produkty zawierające dużą ilość histaminy lub te, które stymulują jej wydzielanie, może przyczynić się do nasilenia objawów trądziku u osób wrażliwych.

Znane z wysokiej zawartości histaminy lub jej wyzwalania są m.in.:

  • Produkty fermentowane: takie jak kiszone warzywa, soja i produkty na jej bazie, niektóre sery (szczególnie dojrzewające).

  • Alkohol: zwłaszcza czerwone wino i piwo.

  • Produkty przetworzone: wędliny, konserwy, gotowe sosy i posiłki, produkty z puszek.

  • Niektóre owoce i warzywa: m.in. pomidory, szpinak, awokado, bakłażan, banany, kako, orzechy ziemne

  • Ryby i owoce morza: zwłaszcza te długo przechowywane lub wędzone.


Alternatywy i zamienniki

Dla osób cierpiących na trądzik zalecane jest wprowadzenie do diety produktów o niskiej zawartości histaminy oraz takich, które wspierają zdrowie skóry:

- Mięso i ryby: najlepiej spożywać świeże, nieprzetworzone mięso (drobiowe) i ryby (białe), unikając długotrwałego przechowywania i obróbki wędzeniem.

- Warzywa i owoce: większość świeżych warzyw i owoców ma niską zawartość histaminy, z wyjątkiem tych wymienionych wyżej. Dobrymi opcjami są zielone liście sałaty, brokuł, cukinia, marchew oraz owoce takie jak jabłka i borówki.

- Produkty zbożowe: warto jednak unikać gotowych produktów zawierających dodatki i konserwanty oraz zamienić mąkę pszenną na orkiszową i kasze bezglutenowe.


Stres i zmęczenie a histamina


Stres i chroniczne zmęczenie mogą pogorszyć metabolizm histaminy, powodując jej gromadzenie się w organizmie, co również może nasilać objawy trądziku. Zmniejszenie poziomu stresu przez regularną aktywność fizyczną, techniki relaksacyjne (takie jak medytacja, jogę), wystarczająca ilość snu oraz zdrowa dieta mogą przyczynić się do lepszego zarządzania poziomem histaminy i zmniejszenie trądziku.


Pamiętaj, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie w przypadku występowania problemów zdrowotnych takich jak trądzik. Dieta niskohistaminowa lub jakiekolwiek inne zmiany powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb organizmu po konsultacji z specjalistami.


Jeśli chcesz otrzymać listę produktów niskohistaminowych, aby wiedzieć co możesz jeść, zapisz się do newslettera na stronie głównej. Otrzymasz listę mailem tego samego dnia <3

Sprawdź mojego instagrama @Kukuchnia, aby dowiedzieć się więcej!


Pozdrawiam,

Julia / Kukuchnia


 
 
 

Comments


Zapisz się do newslettera!

Dziękuję za dodanie do mojej listy!

©2023 by Kukuchnia

bottom of page